Před zahájením léčby je nutné se podrobit kineziologickému vyšetření. Příznaky spojené s Kořenovým syndromem se totiž objevují i u dalších onemocnění a bez komplexního kineziologického rozboru není možné jednoznačně určit, zda se jedná o kořenový syndrom. Výstup z tohoto vyšetření by měl také sloužit jako podrobný “návod”, jaká metoda má být zvolena pro léčbu daného pacienta.
V akutních stádiích nemoci se doporučuje spíše klidový režim, který je případně doplněný o medikamentózní léčbu. U pacientů s diagnostikou chronického Kořenového syndromu je nutné co nejdřív začít s aktivním cvičením - to spočívá v zapojení vnitřních svalů, díky jejichž oslabení došlo k rozvoji potíží.
Existuje mnoho diagnosticko-terapeutických metod. Mezi nejznámější patří terapie dle McKenzie, která je však pouze mechanická a neřeší okolnosti a příčiny vzniku nemoci; nebo cvičení dle DNS od Koláře, které zapojuje hluboký stabilizační systém páteře, což má pro správné fungování páteře nenahraditelnou funkci. Další používanou technikou je např. akrální koaktivační terapie dle Špingrové nebo mobilizační techniky podle Lewita. Ze všeho nejdůležitější je však zapojení prvků ze cvičení do sportovní zátěže a běžných denních činností. Pokud pacient procvičuje svaly pouze nárazově, nelze v takovém případě docílit dlouhodobého zlepšení a případné prevenci.
Radikulární syndrom můžeme léčit i pomocí fokusované nebo radiální rázové vlny, která zlepší účinky terapeutických metod a uleví od bolesti, napětí a křeči ve svalech. Po rázové vlně se do svalů dostává velké množství krve, která s sebou přivádí živiny, vitamíny a zároveň odplavuje katabolity svalové práce, které se v přetížených svalech drží a způsobují jejich překyselení a bolestivost. Zároveň se nastartuje metabolismus, zrychlí látková výměna a regenerace.
Jak se léčí syndrom v lázních
Mezi další používané procedury patří vodoléčebné výkony (koupele, vířivky, podvodní masáže a v neposlední řadě pohyb v teplé vodě), ruční nebo přístrojové masáže a nejrůznější metody fyzikální terapie a elektroléčby, které mohou výrazně napomoci ke zmírnění potíží.
Největším přínosem je však odborná rehabilitace. Výše uvedené procedury mají pouze přípravný charakter pro rehabilitaci prováděnou ať již formou individuální fyzioterapie, skupinového cvičení, cvičení na přístrojích nebo v bazénu. Při rehabilitacích se pacient naučí jak protáhnout zkrácené a uvolnit napjaté svaly, jak procvičovat klouby a jednotlivé úseky páteře pro zlepšení rozsahu pohybu či techniky posilování oslabených svalových skupin. Velmi důležitou součástí jsou také dechová cvičení a nácvik správného držení těla. V závěru každé pohybové procedury je instruktáž ke cvičení a doporučení k prováděným cvikům.
Lázně Bechyně skýtají kromě specializované léčby různými metodami také nebývale půvabné okolí samotných lázní - možnost romantických procházek, turistických túr, jízdy na kole nebo cvičení na venkovních posilovacích strojích.
To vše přispívá k celkovému efektu pobytu v lázních, zrušení zavedených nevhodných stereotypů, odbourávání stresu, posílení imunity a dosažení fyzického a psychického ozdravení organismu, těla i duše.